Indonezyjska aktorka

Oj dawno mnie tu nie było. Ze wielkim zdziwieniem przeczytałam datę ostatnie notki, ponad trzy miesiące temu! Jejku, jak ten czas leci. Wydawało mi się, że to było tak niedawno. Jednym z moich postanowień noworocznych był właśnie mój zaniedbany blog, dlatego dziś tu jestem.

Moja kolekcja lalkowa ostatnio ciut się powiększyła, ale nie o plastiki czy żywice. Prezenty, bo lalki, które do mnie przybyły to „gifty” z rożnych stron świata, to wyjątkowe okazy. Na pierwszy rzut pójdzie kukiełka Wayang Golek – lalka będąca jawajską aktorką „teatru cieni”.

egipt1

Wayang golek jest drewnianą lalką, rodzajem marionetki albo kukiełki, która jest kierowana poprzez drewniane patyczki przytwierdzone do rąk i jeden główny rdzeń przytwierdzony do głowy. Ta prosta konstrukcja lalki zadziwia możliwościami manipulacji oraz wszechstronnością użycia. Kukiełka ta jest nad wyraz ekspresyjna. Wayang Golek związana jest z kulturą Jawy – wyspy w Azji płd.-wsch. należącej do Indonezji. Niewiele wiadomo na temat dokładnego pochodzenia marionetki. Badania naukowe dowiodły, że prawdopodobnie pochodzi z Chin i została przywieziona na Jawę w XVII wieku. Najstarsze korzenie lalki sięgają północnej części Jawy skąd pochodzą  najstarsze muzułmańskie rody. Prawdopodobnie właśnie tam lalki te zyskały popularność opowiadając baśnie i legendy związane z religia i historią.

egipt2

Moja lalka ma 45 cm wysokości. Do rąk, jak przystało na prawdziwą Wayang Golok, dowiązane są specjalne kijki, które połączone są w stawach sznurkami, żeby można było je dowolnie układać. Głowa się obraca. W końcu to artykułowana lalka – pierwszoplanowa aktorka jawajskiego teatru.  Na specjalną uwagę zasługuje jej przepiękna, bogato zdobiona suknia. Jest cudna. Dziękuję Manguście za naprowadzenie mnie na odpowiedni trop prowadzący do wyjaśnienia pochodzenia tej lalki.

egipt4

Korzystając z okazji składam wszystkim mnie odwiedzającym (o ile takowi jeszcze są) życzenia wszystkiego naj w Nowym Roku 2014! Spełnienia wszelkich marzeń. Niech ten rok nada życiu nowych smaków. Niech wszystkie jego dni będą piękne i radosne.

Całe moje stadko jest w komplecie. Nie pozbyłam się żadnej lalki  Grzecznie siedzą i czekają, aż znowu nadejdzie ich czas, a ja wierzę, że rok 2014 będzie właśnie ich czasem. Na potwierdzenie moich słów cały komplet:

pokoj1

pokoj2

pokoj3

A następnym razem lalka prosto z Chin.